جدیدترین مطالب

مطالب ویژه مجله اینترنتی رایامگ

پیوندها

محبوب ترین مطالب رایامگ

تصویر روز ناسا: پرده کیهانی درخشان

تصویر روز ناسا: پرده کیهانی درخشان

حدود ۱۰ هزار سال پیش درست قبل از تاریخ ثبت شده از انسان، نور جدیدی به طور ناگهانی در آسمان پدید آمد که پس از چند هفته به مرور کم‌نور شد. امروز می‌دانیم که این نور از یک انفجار ابرنواختری به ما رسیده است که باقی‌مانده‌ای از آن را در تصویر امروز ناسا می‌توانید مشاهده کنید.

 تصویر روز ناسا: پرده کیهانی درخشان

بخش‌های مختلف سحابی پرده

در این تصویر سحابی پرده (Veil nebula) به رنگ‌های جالبی دیده می‌شود که عکاس آن را با فیلترهای رنگی به ثبت رسانده است. رنگ قرمز این ابرهای درخشان نشان‌دهنده گوگرد است، هیدروژن به رنگ سبز و اکسیژن به رنگ آبی دیده می‌شود.

پردازش این تصویر طوری است که عکاس برای بررسی بهتر ابرها، ستاره‌های زمینه را حذف کرده است. سحابی پرده به نام لوپ دجاجه (Cygnus Loop) نیز شناخته می‌شود و بخش‌های مختلف آن نام‌های متفاوتی دارند.

 تصویر روز ناسا: پرده کیهانی درخشان

بیشتر بخوانید: دانشمندان چینی می‌خواهند برای رصد ماده تاریک یک تلسکوپ فضایی قدرتمند بسازند

نوار خمیده در سمت چپ تصویر سحابی خفاش (Bat nebula) نام دارد و نوار درخشان سمت راست به نام سحابی جاروی جادوگر (Witch's Broom nebula) شناخته می‌شود. در بالای نوار درخشان مرکز، بافت پیچیده‌ای از گاز بین‌ستاره‌ای دیده می‌شود که شبیه به موج روی صفحه‌ای گسترش پیدا کرده‌اند. نام این بخش از سحابی پرده به افتخار کاشف آن سحابی مثلثی شکل فلمینگ (Fleming's Triangular Wisp) نامگذاری شده است.

بیشتر بخوانید: معرفی کسب و کار ها
بیشتر بخوانید: ثبت و معرفی کسب و کار خود در رایا مگ

دیدگاه

دیدگاه خود را وارد نمایید

جدیدترین مطالب مجله اینترنتی رایامگ

خبر نامه مجله اینترنتی رایا مگ

با عضویت در خبرنامه رایا مگ از جدید ترین مقالات آگاه شوید