جدیدترین مطالب

مطالب ویژه مجله اینترنتی رایامگ

پیوندها

محبوب ترین مطالب رایامگ

آشنایی با بیماری اوتیسم

author منتشر کننده
نظرات (1) 20 0
آشنایی با بیماری اوتیسم

اوتیسم یا در خود ماندگی اختلالی­ست که در رشد مغز کودکان تاثیر می­‌گذارد و روند رشد کودک را از سایر کودکان تغییر می­‌دهد. رفتارهای اجتماعی در اوتیسم با تغییرات محسوسی با مردم عادی همراه است. ارتباط گرفتن افراد مبتلا به اوتیسم به سختی قابل اجراست و این افراد معمولا تنهایی و خلوت خودشان را به حضور در اجتماع ترجیح می‌­دهند. رفتار افرادی که به اوتیسم گرفتارند در اکثر مواقع به یک شکل دیده نمی‌­شود و این بیماری خودش را در چند عادت رفتاری متفاوت نشان می­‌دهد. گاها در رفتار افراد اتیستیک، پرخاشگری نیز دیده می‌­شود.

آشنایی با بیماری اوتیسم

تعریف اوتیسم

واژه‌­ی اوتیسم به معنای خودگرایی به زبان یونانی است. خودگرایی به معنای ویژگی افرادی که توجهی به محیط بیرونی خود ندارند و تنها تمرکز و توجه شان به خودشان است. اوتیسم یک بیماری غیر­آشنا و ناشناس است که با خواندن حتی چندین کتاب، شاید به ­راحتی قابل درک برای طیف گسترده‌­ای از مردم نباشد. رفتار افرادی که مبتلا به اوتیسم هستند در طبقه بندی خاصی قرار می‌­گیرد که این رفتارها در برخی مواقع یکسان و در مواقعی غیر یکسان هست. اوتیسم از طرق مختلف ژنتیکی، سبک زندگی، فشارهای روانی و ... می­تواند فرد را درگیر کند و بخشی از مغز او را تحت تاثیر قرار دهد.

تشخیص اوتیسم

افراد مبتلا به اوتیسم گاها از بهره‌­ی هوشی بسیار بالایی برخورد دارند و سرعت سیستم حسابگری و ریاضیاتشان در مقایسه با افراد عادی بسیار بالاتر است. اما نکته‌­ی قابل توجهی که باعث می­‌شود اتیستیک‌ها با افراد عادی فرق داشته باشند، نوع رفتارهای اجتماعی خاصی است که این افراد را با مردم عادی جدا می­‌کند. تاخیر در گفتار و گفتار غیر منسجم، حرکات تکراری قالبی، علاقه به درست کردن قالب‌­های هندسی و اشکال فانتزی، ناتوانی در ترک بسیاری از عادات رفتاری، ناتوانی در برقراری ارتباط و ... چند مورد از رفتارهای افراد مبتلا به اوتیسم است.

دلایل اوتیسم

بیشتر بیماران اوتیسم، مرد هستند و این بیماری در زنان بروز کمتری دارد. اوتیسم، معمولا در سنین کودکی و نوجوانی شکل می­‌گیرد و در صورت فراهم بودن بستر مناسب رشد اوتیسم، در سنین بالاتر این بیماری شدیدتر می­‌شود. ژنتیک، عامل بسیار مهمی در اتقال اوتیسم محسوب می­‌شود. هم­چنین مسائلی مثل فشارهای روانی، شرایط محیط زندگی، تغییر در شرایط زندگی و ... از مواردی است که به رشد اوتیسم کمک می­‌کند. برخی از دلایل هنوز به  اثبات نرسیده اند و پژوهشگران در حال بررسی عمیق تری بر آنها هستند. مسائلی مثل عفونت­‌های ویروسی، تاثیر آلاینده­‌های سمی روی مغز و مسائل شیمیایی زیست­محیطی در دست بررسی هستند.

حضور افرادی که اوتیسم دارند در جامعه به چه شکل است؟

مهم­ترین عامل اختلال­گر در افرادی که به اوتیسم مبتلا هستند، نقص در رشد اجتماعی است. عدم درک صحیح افراد حاضر در جامعه توسط اوتیستیک‌­ها و متقابلا عدم درک این افراد در جامعه یکی از انواع معضل­‌ها است. اوتیسم کودکان در مقابل بسیاری از هیجانات، به­ صورت بی­‌احساسی صرف خودش را نشان می­‌دهد. بسیاری از اوتیسمی‌ها واکنش­‌هایی همراه با پرخاشگری، خشم و برخورد فیزیکی انجام می­‌دهند. رفتارهای غیرعادی و عادات شکل­‌دهی و قالب­‌گیری اشیا، دوری از سایر آدم­‌ها، احساس بی امنی و پاسخ­ده‌ی غیر طبیعی به اتفاقات اطراف از ویژگی‌­های اوتیستیک­‌ها است.

اوتیسم در کودکان به چه شکل است؟

اوتیسم در دوران کودکی خودش را نشان می‌­دهد و با فراهم­‌شدن بستر نامناسب اجتماعی و فرهنگی، این بیماری به سرعت رشد می­‌کند و منجر به اوتیسم ­­­­‌حاد می‌­شود. کودکانی که به اوتیسم مبتلا هستند، در ابتدا مجبور به گوشه­‌گیری­‌های اجتماعی و فردی هستند. این افراد با ذهنیتی که نسبت به مردم عادی دارند، دائما احساس می­‌کنند که مردم درک صحیحی نسبت به آنها ندارند و آنها نیز شرایط مردم را درک نمی­‌کنند. این احساس متقابل باعث ایجاد فاصله و دوری بین این دو گروه می­‌شود. علایق کودکان اوتیستیک در نوع بازی و سرگرمی و سبک زندگی با کودکان معمولی فرق دارد و هیچ­کدام از این دو دسته از سبک زندگی، قابل قضاوت­‌کردن نیستند.

با افرادی که اوتیسم دارند چگونه رفتار کنیم؟

عدم درک صحیح افرادی که اوتیسم دارند، باعث می­‌شود که خیلی زود به قضاوت آنها بپردازیم. این افراد از شخصیتی مستقل و مهارت­‌های خاصی برخوردارند که با بی­‌اعتنایی به آنها برای همیشه هویت مستقل­‌شان را مورد تحقیر قرار می­‌دهیم. درک کردن و نزدیک شدن به­ آنها باعث می­‌شود تا اعتماد از دست رفته شان باز هم برگردد و به‌­عنوان دوست و کسی که می‌توانند بهش اعتماد کنند رابطه‌­ای صمیمی با آنها شکل دهید. یکی از اشتباه­‌ترین رفتارها در این زمینه، فریب دادن اوتیستیک‌­ها است. آنها از بهره­‌ی هوشی بالایی برخوردارند و تفاوت میان رفتاری که واقعا خوب است و کسی که تظاهر به خوب بودن می‌­کند را به­‌راحتی متوجه می‌­شوند.

رفتار های اشتباه با افرادی که اوتیسم دارند

بیگانه دانستن افرادی که اوتیسم دارند، ارتباط برقرار نکردن با آنها و  با تمسخر با آنها برخورد کردن، نگاه منفی داشتن نسبت به آنها از نمونه‌­های رفتارهای اشتباه با افراد اوتیستیک است. همواره باید بدانیم که علل بروز بیماری‌­ها در بسیاری از موارد خود افراد نیستند، اوتیستیک­‌ها نتیجه­ی انتقال یک عامل اشتباه را همواره بدنبال دارند. بنابراین عدم درک­ آنها و قضاوت نابجا باعث می‌­شود تا آنها خیلی زود میلشان را برای حتی حضور بسیار کمرنگ در جامعه از دست بدهند و همیشه منزوی و تنها بمانند. با کمک کردن برای ارتباط برقرار کردن با آنها  می­‌توانیم نقش بسیار پررنگی در زندگی­شان داشته باشیم.

رفتارهای تکراری در افرادی که اوتیسم دارند

تکرارهای رفتاری و چیدن قطعات هم­شکل بر روی هم یکی از خصوصیات رفتاری اوتیستیک­‌ها است. اوتیسم بزرگسالان گاها خودش را به شکل ریاضی و هندسه نشان می­‌دهد. در این زمینه یکی از فیلم‌­های مهم تاریخ سینما، فیلم مرد بارانی است که شخصیت اصلی آن مبتلا به اوتیسم است. او به شدت حسابگر و دقیق است و دوری از برنامه‌­ی ثبت شده در زندگی اش برایش غیر قابل تحمل است. افرادی که در سنین بالاتر به اوتیسم مبتلا هستند به سختی می‌­توانند حتی تعداد انگشت‌­شماری از رفتارهایشان را کنار بگذارند. آنها دائما همه­­‌چیز را می‌­شمارند و به نظم شکل­‌دهی اجسام بسیار دقت دارند.

اوتیسم،اختلالی متفاوت

یکی از بزرگترین مشکلاتی که انسان­‌ها را همواره در شرایط بد سلامت قرار می­‌دهد، علم و آگاهی اندک و اشتباه نسبت به بیماری‌­های جدید است. یکی از این بیماری‌­ها اوتیسم است. این بیماری با وجود سابقه‌­ی زیادی که دارد، نسبت به شناخت اندکی که به آن وجود دارد، اختلالی ناشناس و جدید محسوب می­‌شود. اوتیسم به دلیل مشکلات روانی خاصی که در فرد بیمار شکل می­‌دهد، یکی از اختلالات متفاوت روانی در رشد بیمار محسوب می‌­شود. این بیماری در افراد، نمایش متفاوت خواسته‌­ها و نیازها است که با درک صحیح توسط مردم به درمانش کمک می­‌شود.

درمان اوتیسم

افرادی که به اوتیسم مبتلا هستند، به سرعت برای پیش­گیری از حاد­شدن آن باید مراحل درمان را هرچه زودتر شروع کنند. تعلل در درمان به رشد اوتیسم کمک می­‌کند. گفتاردرمانی­‌های مخصوص بیماران اوتیسم، روان‌­درمانی­‌های ممتد و مشاوره­‌ی روانشناسی با پزشک متخصص از روش­‌های درمان اوتیسم است. هم چنین در بسیاری مواقع پزشکان دارو هایی را تجویز می‌­کنند که در اصل برای درمان اوتیسم کارساز نیستند، اما برای درمان بخشی از این بیماری موثر است. این داروها در برخی مواقع بی­‌خوابی ها و ناتوانی‌­هایی که در افراد اوتیستیک موجب تمرکز­ ­زدایی می‌­شود را  بهبود می­‌بخشد.

بیشتر بخوانید: معرفی کسب و کار ها
بیشتر بخوانید: ثبت و معرفی کسب و کار خود در رایا مگ

دیدگاه ها (1)

  1. سپاس فراوان از مطالب عالی و به درد بخور...واقعا آموزنده بود

دیدگاه

دیدگاه خود را وارد نمایید

جدیدترین مطالب مجله اینترنتی رایامگ

خبر نامه مجله اینترنتی رایا مگ

با عضویت در خبرنامه رایا مگ از جدید ترین مقالات آگاه شوید