جدیدترین مطالب

مطالب ویژه مجله اینترنتی رایامگ

پیوندها

محبوب ترین مطالب رایامگ

ماهواره‌های اسپیس‌ایکس، یک بوستر و چند ماموریت

ماهواره‌های اسپیس‌ایکس، یک بوستر و چند ماموریت

شاید تاکنون نام ایلان ماسک (رElon Muskk) را شنیده باشید. او کارآفرین سرشناس آمریکایی و بنیان‌گذار شرکت‌های پی‌پل و تسلاموتورز است که تصمیم گرفت کاری بشردوستانه و تاثیرگذار با ثروتش انجام دهد، لذا در ژوئن سال 2002 شرکت فناوری‌های اکتشافات فضایی (n TSpace Exploration Technologies Corporatione )‌ یا اسپیس‌ایکس (SpaceX) را در کالیفرنیا تاسیس کرد. هدف او ساخت یک موشک قابل اعتماد و نسبتاً ارزان بود که بتواند بارها به فضا برود و برای چندین مرتبه، قابل استفاده‌ی مجدد باشد تا پس از اسکان کامل تجهیزات لازم برای زندگی بشر، به رویای بلندپروازانه‌ی استقرار انسان در سیاره‌ی مریخ، جامه‌ی عمل بپوشاند.

شرکت اسپیس‌ایکس ایلان ماسک

نخستین ماهواره‌ی اسپیس‌ایکس، ماهواره‌ای بنگلادشی (Bangabandhu1) بود که در 11 می سال 2018 (21 اردیبهشت 1397) در مدار زمین قرار گرفت. پس از آن اسپیس‌ایکس به منظور استفاده‌ی چندباره از موشک‌هایش، در تاریخ 7 آگوست 2018 (16 مرداد 1397)، بوستر مورد استفاده در ماهواره‌ی بتگلادشی را برای دومین بار در ماهواره‌ی اندونزیایی (Mehrah putih) با موفقیت به مدار زمین پرتاب کرد. این موسسه در تاریخ 3 دسامبر  2018 با پرتاب  همزمان و موفقیت‌آمیز 64 ماهواره رکورد تازه‌ای را به نام خود ثبت کرد.  پرتاب موفق یکی از بوسترهای مرحله‌ی نخست برای سومین بار، تحقق رویای این شرکت مبنی استفاده‌ی چندباره از موشک‌هایش محسوب می‌شد. علاوه بر آن رکورد درخشان دیگری با پرتاب همزمان 64 ماهواره در یک ماموریت، به نام ایسپیس ایکس ثبت شد. پس از پرتاب 104 ماهواره در هند، این دومین بار است که بیش‌ترین تعداد ماهواره با یک پرتاب واحد درون مدار قرار می‌گیرند.

ماهواره‌ی بنگلادشی

موشک فالکون 9 باحمل محموله‌های مختلف، از پایگاه نیروگاه هوایی کالیفرنیا پرتاب شد و در ارتفاع 550 کیلومتری از سطح زمین  و در مدار خورشید اهنگ قرار گرفت. جالب است بدانید پیش از این ماهواره‌های کوچکی نظیر میکروست یا کیوب‌ست‌ها به‌عنوان محموله‌ی ثانویه در کنار ماهواره‌های اعزامی پرواز می‌کردند اما در این ماموریت، اغلب ماهواره‌های اسپیس‌ایکس هیچ نیرویه‌ی  محرکه‌ای برای چرخیدن دور زمین ندارند.  لازم به ذکر است که تلاش اسپیس‌ایکس مبنی بر بازیابی دماغه‌ی مخروطی موشک در یک کشتی، با شکست مواجه شد و دماغه‌ی مورد نظر که مسئول محافظت از ماهواره در مسیر رفتن به فضا است، در آب فرو رفت.

ماهواره‌های اسپیس‌ایکس

علاوه‌بر موارد ذکر شده شرکت اسپیس‌ایکس در تاریخ 5 دسامبر 2018 (14 آذر 1397) یک فضا پیمای  دراگون، حاوی محموله‌ای را برای ایستگاه فضایی ISS پرتاب کرد. همچنین این شرکت با پرتاب یک ماهواره‌ی GPS برای نیروی هوایی ایالات متحده در تاریخ 18 دسامبر 2018 (27 آذر 1397)، رکورد انجام بیش‌ترین ماموریت در یک سال را جابه‌جا کرد.

با صرف نظر از شکست ذکر شده، ثبت رکوردهای متعددی که در این نوشته بررسی شد، توسط شرکتی که تنها 16 سال از تاسیسش می‌گذرد دستاورد درخشانی محسوب می‌شود.

دیدگاه

دیدگاه خود را وارد نمایید

جدیدترین مطالب مجله اینترنتی رایامگ

خبر نامه مجله اینترنتی رایا مگ

با عضویت در خبرنامه رایا مگ از جدید ترین مقالات آگاه شوید