جدیدترین مطالب

مطالب ویژه مجله اینترنتی رایامگ

پیوندها

محبوب ترین مطالب رایامگ

جدیدترین فضاپیمای ناسا از درون جو داغ و سوزانده خورشید عبور خواهد کرد

جدیدترین فضاپیمای ناسا از درون جو داغ و سوزانده خورشید عبور خواهد کرد

تا کنون هیچ کاوشگر دیگری به اندازه کاوشگر خورشیدی پارکر به خورشید نزدیک نشده است. در ساعات اولیه صبح شنبه، یک فضاپیمای ناسا با ابعادی به اندازه­‌ی یک خودرو سواری سفر خود را به مرکز منظومه­ی شمسی ما، جایی که با جو داغ و سوزاننده خورشید در آمیخته می­شود، آغاز نمود.

 این فضاپیما کاوشگر خورشیدی پارکر نام دارد و قرار است تا فاصله­ی 4 میلیون مایلی ستاره منظومه­ی ما، یعنی خورشید به آن نزدیک شود. تا کنون هیچ یک مصنوعات ساخت بشر تا این فاصله به خورشید نزدیک نشده ­اند. از این رو، کاوشگر به دنبال جمع آوری اطلاعات برای حل اسرار مربوط به خورشید و جو آن است، که بیش از نیم قرن دانشمندان را به خود مشغول کرده است.

ناسا مدت­ها به دنبال آن بود که بتواند کاوشگری به جو خورشید ارسال کند، اما چنین مأموریتی تا چند دهه گذشته غیرممکن بوده است. این ناحیه از فضا، که کرونا نام دارد، حاوی ذرات کوچک و پر انرژی است که می­تواند دمایی بیش از 3 میلیون درجه فارنهایت داشته باشد. هر فضاپیمایی  که در نزدیکی این منطقه فعالیت می کند باید ویژگی­های خاص و پیچیده­ای داشته باشد تا در برابر ذوب شدن در چنین دمایی محافظت شود. اما به لطف پیشرفت در تولید کربن و دیگر زمینه های اصلی مهندسی، ناسا قادر به ساخت یک فضاپیما با یک سپر پیشرفته در برابر حرارت و دیگر سیستم های خنک کننده شدهاست. در نتیجه: فضاپیما در برخی از داغترین مکان های خورشیدی همچنان در دمای اتاق باقی خواهد ماند.
ناحیه کرونا در جو خورشید در واقع 300 بار داغتر از سطح خورشید است و هیچ کس دلیل آن را نمی فهمد. "اگر شما تا کنون فکر می­کردید که اگر از یک منبع حرارت یا آتش سوزی دور شوید از شدت حرارت کاسته می­شود، ناامید نشوید. شما خنک تر می شوید، "نیکولا فاکس، دانشمند پروژه ­ی ماموریت کاوشگر پارکر در دانشگاه جان هاپکینز، می گوید. "چرا این اتفاق می افتد؟" ناحیه کرونا به قدری داغ می شود که بخش هایی از آن شتابی می گیرند که می­توانند با سرعت­های ما فوق صوت بر جاذبه­ی بسیار عظیم خورشید  غلبه کنند. این پدیده به اصطلاح  باد­های خورشیدی نامیده می­شود، که در آن ذرات بسیار پر انرژی در تمام جهات پرتاب می­شوند، و سپس به سیاره های اطراف برخورد می­کنند.

کاوشگر پارکر ماموریت دارد که مکانیسیم جدا شدن ذرات از میدان جاذبه خورشید و علت گرمای بیش از حد جو خورشید را بررسی نماید. به دنبال آن جو زمین بسیار گرمتر از منبع آن است. اریک کریستین، محقق ارشد محقق در NASA می گوید: "ما تلاش کرده ایم که این موارد را از روی زمین مطالعه کنیم اما تمام مشخصه­هایی که باید مشاهده کنیم، تمام اطلاعات ضروری در طول فاصله 93 میلیون مایلی تا زمین از بین می­روند." مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا،  می گوید. "لازم است که این پدیده­ها از نزدیک مطالعه شوند ."

کرونای مرموز

برنامه­ ها برای فرستادن کاوشگر به ناحیه کرونا در جو خورشید از سال 1958 در اوایل شروع به کار ناسا آغاز شد. در آغاز فعالیت­های آژانس­های فضانوردی، یک کمیته ویژه 14 مأموریت متفاوت را که ناسا باید دنبال کند، شامل بازدید از تمام سیارات منظومه شمسی، تعیین نمود. تمامی این 14 ماموریت جز یکی از آنها، یعنی فرستادن کاوشگر به نزدیکی خورشید به نحوی انجام شده است.

همانطور که ناسا اهداف درازمدت خود را تنظیم کرد، یک متخصص فیزیک کیهانی جوان به نام یوجین پارکر، نظریه جدیدی در مورد نحوه تولید انرژی در ستارگان منتشر کرد. او پیش بینی کرد که جو ستاره­ها مانند خورشید منظومه­ی ما خیلی گرم است که باعث می­شود آنها به طور مداوم به سمت خارج حرکت کنند و تمام سیارات اطراف خود را ذوب کنند و به ذرات تبدیل کنند. پارکر از اصطلاح "باد خورشیدی" برای توصیف این پدیده استفاده کرد. بسیاری از دانشمندان ومحققان، تا سال 1962، زمانی که یک فضاپیمای ناسا به نام Mariner 2، به عمق فضا سفر کرد و ذرات باد خورشیدی را مورد بررسی قرار داد و در واقع برای اولین بار ذرات باد خورشیدی را اندازه گرفت، در خصوص وجود این ذرات با یکدیگر اختلاف نظر داشتند.

جدیدترین فضاپیمای ناسا

شصت سال بعد، ناسا در نهایت کاوشگر خورشیدی خود را ساخت و آن را به نام مردی که مطالعاتش اساس ماموریت بود، نامگذاری کرد. در حال حاضر، فضاپیما برای پاسخ به سوالاتی که کار پارکر ایجاد کرده است طراحی شده است: چه چیزی باعث می­شود که جو خورشید این چنین گرم و پر انرژی می شود؟

درک بهتر این مکانیزم­ها می تواند کاربردهای مهمی در دنیای واقعی در اینجا بر روی زمین داشته باشد، زیرا باد­های خورشیدی همیشه ما را هدف قرار می دهد. فاکس می گوید: "ما مثل یک تخته سنگ در یک جریان سریع باد هستیم. "ما در پایین دست دهانه رودخانه هستیم، اما تاثیرات این بادهای سریع خورشیدی را احساس می کنیم." به طور معمول، ما توسط یک میدان مغناطیسی بزرگ که در اطراف زمین قرار دارد در برابر این بادهای خورشیدی محافظت می شویم، که کمی شبیه یک چتر کیهانی است. اما هر زمان که خورشید موج بزرگی از ذرات را ساتع می­کند ، فضای اطراف زمین نیز تغییر می­کند.

یک موج عظیم از باد خورشیدی می تواند بخشی از میدان مغناطیسی خورشید را با خود حمل کند، این میدان مغناطیسی می­تواند با میدان مغناطیسی زمین درگیر شود. این اتفاق باعث ایجاد اختلال در شرایط جوی زمین می­شود که می تواند پیامدهای بزرگی را ایجاد کند. مثلا یک موج بزرگ از باد خورشیدی می تواند کمربندهای تابش در اطراف سیاره ما را مختل کند و همچنین باعث آسیب رساندن به ماهواره ها شود. مقدار شدیدتری انرژی باد خورشیدی همچنین می تواند جو زمین را چگال­تر کند، که باعث می شود ماهواره ها سریعتر حرکت کنند و از مدار خارج شوند. سیستم های الکترونیک بر روی زمین نیز توسط باد خورشیدی تحت تاثیر قرار می گیرند. در اثر بادهای خورشیدی سامانه­های های بزرگی از جریان از جو زمین عبور می­کنند، و از هر سیستم رسانای دیگری مانند شبکه های برق و کابل­های زیر دریاها، عبور کرده که می تواند منجر به قطع شبکه شود.

دانشمندان زمان زیادی را برای پیش بینی شرایط جویی فضایی صرف می­کنند زیرا آنها درک کمی از انرژی و تغییرات آن در خورشید دارند. و همین باعث می­شود که این امید به وجود آید که با انجام ماموریت کاوشگر پارکر و کسب اطلاعات ین روند تغییر کند. کریستین می گوید: "پیش بینی شرایط جوی فضا 40 یا 50 سال پیش از پیش بینی آب و هوای زمینی انجام می­شده است." "ما در حال تلاش برای ایجاد زمینه هایی از علوم پایه هستیم که ما را به نقطه ای برساند که بتوانیم شرایط جوی فضایی را نیز پیش بینی کنیم."

جدیدترین فضاپیمای ناسا

دست زدن به خورشید بدون ذوب شدن

کاوشگر خورشیدی پراب در روز سه شنبه، 11آگوست، از کیپ کاناورال، فلوریدا راه اندازی می شود. این کاوشگر بر روی یک موشک دلتا IV سنگین ساخته شده توسط Union Launch Alliance سوار است که کاوشگر را به قسمت داخلی منظومه خورشیدی ارسال می کند. فقط شش هفته پس از ارسال، کاوشگر یک پرواز در نزدیکی زهره را انجام خواهد داد تا مسیر خود را کمی تغییر دهد، و پس از آن شش هفته بعد، کاوشگر در کرونا قرار خواهد گرفت. در طول هفت سال، پارکر 24 دور مدار اطراف ستاره را دور خواهد زد و همچنین شش پرواز نزدیک به سطح زهره نیز خواهد کرد تا بتواند در طول زمان به سطح خورشید نزدیک­تر شود.

دیدگاه ها (1)

  1. ممنون خیلی جالب بود مرسی از مطالبی که بهش توجه داشتید مطالب تازه ای بود

دیدگاه

دیدگاه خود را وارد نمایید

جدیدترین مطالب مجله اینترنتی رایامگ

خبر نامه مجله اینترنتی رایا مگ

با عضویت در خبرنامه رایا مگ از جدید ترین مقالات آگاه شوید