جدیدترین مطالب

مطالب ویژه مجله اینترنتی رایامگ

پیوندها

محبوب ترین مطالب رایامگ

انواع ارزهای دیجیتال

انواع ارزهای دیجیتال

بیشتر از ده سال نیست که از خلق ارز دیجیتال با پیدایش بیت کوین می‌گذرد، اما با این حال انواع مختلفی از آن در بازارهای جهانی تولید شده و در مبادلات استفاده می‌شود، در این مقاله سعی شده به معرفی 9 نوع از ارزهای دیجیتالی و ویژگی‌های آن‌ها پرداخته شود. اکثر این ارزهای دیجیتالی مبتنی بر سیستم امنیتی بلاک چین است. کارایی اصلی بلاک چین، ارائه دفتری برای ثبت اطلاعات و به اشتراک گذاشتن آن میان افراد است. در حال حاضر به طور کلی سه نوع بلاک چین قابلیت راه اندازی دارد. اما احتمالا در آینده از انواع بلاک چین های جدید رونمایی خواهد شد که دارای ویژگی‌های منحصر به فردی خواهد بود. در حقیقت بلاک چین فهرستی سیستمی از بلاک‌هاست که با ترتیب خاصی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، منظور از بلاک‌ها گروهی از تراکنش‌های مالی و اطلاعات ذخیره شده هستند که توسط فناوری بلاک چین به اشتراک گذاشته می‌شود اما با رمزنگاری‌هایی که صورت گرفته امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده غیر ممکن است. تفاوت اصلی بلاک چین با سایر پایگاه‌ داده اطلاعاتی در این است که هیچ نقطه‌ای برای اشکال در پردازش و ذخیره سازی داده‌های آن وجود ندارد.

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال لایت کوین

لایت کوین یک شبکه ارز دیجیتال متن باز است که از شبکه رمز نگاری شده بلاک چین قدرت می‌گیرد. فلسفه وجودی لایت‌کوین مانند بیت کوین است با این تفاوت که اگر بیت کوین طلای دیجیتالی باشد لایت کوین نقره دیجیتالی شناخته می‌شود. با توجه به ارتباط مستقیم لایت کوین با بستر بلاک چین و وجود رمزنگاری‌های منحصر به فرد در این نوع از ارز دیجیتال، کارایی‌های لازم را مانند بیت کوین در استخراج ارز دیجیتالی را دارا است. این ارز دیجیتال کار خود را از قیمت یک سنت در سال ۲۰۱۱ شروع کرده و در سال ۲۰۱۷ چیزی کمتر از بیت کوین در بازارهای ارزی دیجیتالی نداشته است.

ارز دیجیتال اتریوم

اتریوم یک ارز دیجیتال است که بهترین عملکرد را برای انتقال وجوه دیجیتالی از طریق بستر اینترنت فراهم ساخته است، ارز دیجیتال اتریوم از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است که این قابلیت را ایجاد کرده تا هر گاه نیازی برای تولید ارز خاص از این نوع ارز دیجیتال به وجود آمد، بدون آن که نیاز باشد بلاک چین جدیدی تعریف شود به تولید و استخراج اتریوم پرداخته شود. در واقع با اتریوم این امکان وجود دارد که با تولید خودش، به صورت اتوماتیک، بلاک چین جدید تولید شود. از مهمترین مزایای اصلی لایت کوین این است که هرگونه دستکاری در آن امکان نداشته و کاملا امن است.

ارز دیجیتال زی کش

زی کش یک کیف پول دیجیتالی مطمئن است که این امکان را برای صاحبان خود ایجاد می‌کند تا بدون افشای نوع و تعداد تراکنش‌ها بهترین عملکرد را داشته باشد در واقع زی کش یک ارز دیجیتال منشعب شده از بیت کوین است که از نوع خاص بلاک چین بیت کوین تغذیه می کند. ویژگی خاص زی کش که آن را از بیت کوین متمایز می‌کند این است که سیر تراکنش ها و استفاده از آن کاملاً مخفی است و افشا نمی شود به این دلیل سازندگان و توسعه دهندگان آن امکان مخفی سازی همه چیز را در آن فراهم کرده‌اند. به همین خاطر زی کش گزینه مناسبی برای آن دسته از افرادی است که دوست ندارند جزئیات تراکنش آن‌ها قابل مشاهده باشد.

ارز دیجیتال دش

بعد از عرضه بیت کوین در بازارهای جهانی با سرمایه‌گذاری‌های دیوانه‌وار در عرصه ارز دیجیتال، جو روانی بازار باعث ایجاد رقابت برای تولید انواع مختلفی از ارزهای دیجیتالی شد. در این رقابت ها بیشتر تمرکز بر نقایص موجود بر بیت کوین قرار گرفت و چون  از نقایص مهم که در بیت کوین دیده می‌شود نمایش تمامی تراکنش‌های صورت گرفته بر این ارز دیجیتالی است به خاطر همین در ارزهای دیجیتالی رقیب با شعار مخفی سازی تراکنش‌ها، به عنوان نوع‌های جدیدی از ارزهای دیجیتالی پا به عرصه گذاشتند. دش یک نوع  از ارزهای دیجیتالی است که برای رقابت با بیت کوین به وجود آمد. هدف اصلی توسعه دهندگان دش علاوه بر حفظ حریم خصوصی تراکنش های صورت گرفته‌، انجام گردش مالی بسیار زیاد مانند دلار و یورو بوده است به همین خاطر از ویژگی استخراج ارزان و سریع برخوردار شده تا هم در هسته معاملات و هم در استخراج آن از کیف پول بر اساس بلاک چین سهولت کار را حفظ کند.

ارز دیجیتال بیت کوین

در سال ۲۰۰۸ در اوج بحران‌های اقتصادی اروپا بیت کوین به عنوان متحول کننده اقتصاد جهان به عنوان یک ارز دیجیتال پا به عرصه وجود گذاشت، مفهوم ارز دیجیتال از بیت کوین آغاز شد، در حقیقت بیت‌کوین یک کیف پول است که بدون هیچ گونه واسطه پرداخت‌های اینترنتی را به راحت ترین شکل ممکن انجام می دهد. بی واسطه بودن انتقال پول با استفاده از بیت کوین یکی از مهم‌ترین ویژگی ارز دیجیتال است. در واقع در گذشته تا به امروز برای هرگونه خرید اینترنتی نیاز به واسطه‌گری موسسات اعتباری و بانک‌ها وجود داشت تا پول ها را از طریق درگاه‌های اینترنتی انتقال داد، اما در حال حاضر با استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین این محدودیت واسطه از بین رفته و بدون واسطه و راحت ترین شکل، انتقال وجوه از طریق اینترنت امکان پذیر شده است.

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال ریپل

ریپل در واقع یک شرکت مرتبط با موسسات اعتباری است که برخلاف بیت کوین که انجام هسته معاملاتی در آن بدون واسطه انجام می‌شده، در آن معاملات بر پایه واسطه گری موسسات و بانک‌ها صورت می‌پذیرد، در حقیقت هدف اصلی ریپل انجام معاملات بین المللی بر پایه ارز دیجیتال است تا در صورت نیاز بر گشایش اعتبار و یا اسناد اعتباری بین المللی راهگشای کار باشد، هم اکنون سوئیفت رقیب اصلی ریپل به حساب می‌‌آید، این رقابت باعث شده که ریپل برای خود ویژگی خاص سهولت در انتقال و سرعت بالای معامله را برای خود حفظ کند. خوبی ارز دیجیتالی ریپل آن است که علاوه بر دارا بودن ویژگی های بیت کوین، با بانک‌ها و موسسات اعتباری در ارتباط است.

ارز دیجیتال مونرو

مونرو بر پایه ارز دیجیتال، توانسته با حفظ این ویژگی که مانند بیت کوین قابلیت استخراج داشته باشد، امنیت حریم شخصی و تمرکززدایی را تامین کند. می توان انجام تراکنش‌های حلقوی را به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد مونرو دانست. این ارز دیجیتالی مانند بیت کوین قدرت گرفته از بلاک چین است و با دارا بودن رمزنگاری خاص خود، اطمینان و امنیت را در انجام معاملات بدون واسطه با کمک به حفظ حریم شخصی به ارمغان آورده است، از مهم‌ترین ویژگی مونرو، انجام تراکنش‌های آن به صورت حلقوی است، در این نوع از تراکنش، هویت گیرنده و فرستنده، کاملا محرمانه باقی می‌ماند و فقط معاملات بر اساس اطمینان و امنیت در حالتی محرمانه صورت می‌پذیرد.

ارز دیجیتال نئو

نئودر حقیقت شاخه‌ای از اتریوم به حساب می‌آید ولی با ایجاد امکانات فناوری خاص از اتریوم متمایز شده است، هدفی که این ارز دیجیتال دنبال می‌کند آن است که در بستر اینترنت یک اقتصاد هوشمند ایجاد کند. برای این کار نیاز به تبدیل سه جزء اصلی اقتصاد یعنی؛ دارایی‌ها، هویت و قراردادها از حالت کلاسیک به حالت دیجیتالی دارد.

ارز دیجیتال کاردانو

کاردانو نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است. وجه متمایز گر این ارز دیجیتال از سایرین استفاده از فناوری امنیت چند لایه‌ای است، هدف تیم کاردانو به نوعی هوشمند سازی حسابداری و سهلوت در فرایندهای مالی و اعتباری است.

فرا روی ارز دیجیتال با بلاک چین

وصول مطالبات همواره یکی از مهم ترین دغدغه‌های حسابرسان مالی در عرصه ارز دیجیتال است.  بلاک چین به عنوان یک فناوری اطلاعات به صنعت وصول مطالبات کمک بسیاری می‌تواند بکند. با این فناوری با استفاده از پایگاهی از داده ها فرآیند وصول مطالبات به صورت سازماندهی شده انجام می شود. این نرم افزار و فناوری یک نوع سیستم را فراهم می کند که به وسیله آن ابزاری چون تشکیل پرونده، ثبت گزارش، ارسال پیامک، اخطار کتبی و ارجاع به وکیل به طور سیستماتیک در اختیار کارشناسان قرار می گیرد و هدف مورد نظر حاصل می شود.

دیدگاه

دیدگاه خود را وارد نمایید

جدیدترین مطالب مجله اینترنتی رایامگ

خبر نامه مجله اینترنتی رایا مگ

با عضویت در خبرنامه رایا مگ از جدید ترین مقالات آگاه شوید