جدیدترین مطالب

مطالب ویژه مجله اینترنتی رایامگ

پیوندها

محبوب ترین مطالب رایامگ

برداشتن تخمدان ها در اوایل زندگی روند پیری را تسریع می کند

author منتشر کننده
بدون نظر 0 0
برداشتن تخمدان ها در اوایل زندگی روند پیری را تسریع می کند

تحقیقات جدید هشدار می‌دهد زنان یائسه‌ای که برای برداشتن تخمدان‌ها (اووفورکتومی) و لوله‌های فالوپ جراحی می‌کنند، ممکن است با بیماری‌های مزمن و کاهش عملکرد فیزیکی مواجه شوند.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، دکتر «استفانی فاوبیون»، مدیر سلامت زنان در کلینیک مایو و سرپرست تیم تحقیق، گفت: «این مطالعه مهم است زیرا بر اطلاعاتی تأکید می‌کند که ما از قبل می‌دانیم، و آن این است که اوفورکتومی دوطرفه قبل از یائسگی [PBO] برای سلامت زنان خوب نیست و با افزایش احتمال ابتلاء به تعدادی از بیماری‌های مزمن همراه است.»

وی در ادامه می‌افزاید: «تخمدان ها ممکن است به دلایل مختلفی از جمله کیست و آندومتریوز، وضعیتی که در اثر رشد سلول‌های رحم در سایر قسمت‌های بدن ایجاد می‌شود، برداشته شوند. زنانی که جهش ژن BRCA در آنها مثبت است و خطر ابتلاء به سرطان را افزایش می‌دهد، ممکن است برای جلوگیری از سرطان تخمدان، حذف آن‌ها را انتخاب کنند. حال یافته‌های جدید ممکن است به تصمیم آنها کمک کند.»

برای این مطالعه، محققان ۲۷۴ زن را که عمل PBO با یا بدون هیسترکتومی (برداشتن رحم) داشتند، دنبال کردند.

این مطالعه نشان داد زنانی که بین سنین ۴۶ تا ۴۹ سال دارای PBO بودند، بیشتر در معرض خطر ابتلاء به آرتریت و آپنه انسدادی خواب بودند. زنانی که قبل از ۴۶ سالگی این عمل را انجام داده بودند، خطر ابتلاء به آرتریت، آسم، آپنه انسدادی خواب و شکستگی استخوان در آنها بیشتر بود. جوان‌ترین گروه نیز مسافت کوتاه‌تری را با شش دقیقه پیاده روی طی کردند.

تخمدان‌ها بیشتر استروژن زنان را می‌سازند که کلید تنظیم چرخه قاعدگی است و بر دستگاه ادراری، قلب و عروق خونی، استخوان‌ها، سینه‌ها، پوست، مو، غشاهای مخاطی، عضلات لگن و مغز تأثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: معرفی کسب و کار ها
بیشتر بخوانید: ثبت و معرفی کسب و کار خود در رایا مگ

دیدگاه

دیدگاه خود را وارد نمایید

جدیدترین مطالب مجله اینترنتی رایامگ

معرفی کسب و کار خود
خبر نامه مجله اینترنتی رایا مگ

با عضویت در خبرنامه رایا مگ از جدید ترین مقالات آگاه شوید