جدیدترین مطالب

مطالب ویژه مجله اینترنتی رایامگ

پیوندها

محبوب ترین مطالب رایامگ

کمی با فرهنگ غنی ایرانی آشنا شویم - در مورد فرهنگ ایران

کمی با فرهنگ غنی ایرانی آشنا شویم - در مورد فرهنگ ایران

فرهنگ ایران شامل تمام آداب و رسوم، مذهب غالب، هنر، ادبیات، شعر، مجموعه شاعران و ادبیان و نویسندگان و ... است. در واقع فرهنگ هر کشوری مجموعه‌­ای از مواردی است که آن کشور را تشکیل داده است. فرهنگ بسیاری از کشورها به واسطه نو ظهور بودن کشور، فرهنگ ضعیفی است. اما ایران بواسطه نسل آریایی که از هزاران سال پیش جزو نسل­‌های قدیمی و پرافتخار بوده است، کشوری با فرهنگ غنی محسوب می­‌شود. فرهنگ هر کشور در معرض تغییر و تحول است، به همین علت است که ممکن است امروزه ما افراد مهم بسیار زیادی را دیگر نشناسیم و یا با بسیاری از کتاب­‌های مهم و تاریخی کشورمان غریب باشیم. امید است که با حفظ فرهنگ غنی ایرانی، این گران مایه را به نسل­‌های بعد نیز منتقل کنیم.

فرهنگ

فرهنگ و تربیت

فرهنگ و تربیت ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند. هر کشور بواسطه فرهنگ خود، دارای شرایط مشخص تربیتی است. این شرایط تربیتی شامل ادبیات و هنر آن کشور، آداب و رسوم کشور، نوع آموزش، جغرافیا، آب و هوا و ... است. شرایط تربیتی، از شما انسانی با ویژگی­‌های خاص می‌­سازد. فرهنگ تکمیل کننده تربیت است و تربیت فرهنگ را می­‌سازد. به همین دلیل است که در یک کشور، مردم از نظر رفتاری و اخلاقی ویژگی­‌های نزدیک به هم دارند. فرهنگ مثل یک مدرسه است که از الف را به شما می‌­آموزد، سخت است پس از سال‌ها آموزش در آن مدرسه، بخواهید تا روش آموزشی خودتان را به کل تغییر دهید و یا وارد مدرسه‌­ی دیگری بشوید.

آشنایی با فرهنگ و مراسم‌های آیینی

ایران یکی از کشورهایی است که هنوز سنت جایگاه قبلی خود را در آن دارد و تاحد زیادی مدرنیته قبول واقع نشده است. فرهنگ قدیم ایرانی را از چند عکس بجای مانده از دوران قدیم می­‌توان مشاهده کرد. فرهنگ بومی ایرانی مملو از مراسم آیینی و رسم و رسومات جالب و عجیب است. یکی از مراسم‌­های آیینی ایرانی، تعزیه است. تعزیه تا سال‌های زیاد تنها رشته خاص هنر نمایشی برای ایرانیان محسوب می­شد. تعزیه در واقع نوعی نقل داستان کربلا است. در هر شهر ایران مراسم­‌های مشخص و متفاوتی برگزار می­شد که در بعضی از شهرها این مراسم به بیرون از شهر درز پیدا می­‌کرد و کشوری می­شد. نذری دادن و آشپزی­ در ابعاد بزرگ رسمی بود که از دیرباز همراه با ایرانیان بود و امروزه نیز این رسم پابرجاست. برای اقوام غیر مسلمان این رسم غیرقابل باور است.

فرهنگ سازی چگونه اتفاق می‌افتد؟

همه‌­ی دنیا بدنبال فرهنگ برتر هستند. فرهنگ برتر فرهنگی است که همه‌­ی اتفاقات و ویژگی‌­های خوب را داراست. فرهنگ سازی با استفاده از نمادهای هر کشور اتفاق می‌­افتد. بهتر است با یک مثال بگویم. فکر کنید که می‌­خواهید فرهنگ استفاده نکردن از گوشی موبایل در مدارس را جای بیندازید. تنها کسی که قدرت این را دارد که این فرهنگ را جای بیندازد، خود نهاد مدرسه است، مدرسه بعنوان نهادی قدرتمند می‌­تواند فرهنگ استفاده نکردن از موبایل را جای بیندازد. هر بار فرهنگ­‌های مختلف توسط نهادهای مختلف، اشخاص قدرتمند می‌­توانند شکل بگیرند و تغییراتی را در فرهنگ جای بیندازد و چه اتفاق مهلکی می‌­افتد اگر نهادهای پرقدرت، فرهنگ‌­های اشتباه را در میان مردم رواج بدهند.

چگونه رسانه باعث تغییر و تحول در فرهنگ می‌شود؟

رسانه­‌ی هر کشور نمادی جهانی از فرهنگ یک کشور است. رسانه­‌ها بعلت در دسترس بودن براحتی می­‌توانند جریان سازی انجام دهند. رسانه­‌ای مثل تلویزیون که امروزه در خانه اکثر آدم‌ها وجود دارد، با فرهنگ سازی رفتاری خاص می­‌تواند خیلی زود تاثیرش را روی تماشاگران بگذارد. هرچه رسانه در دسترس­تر و مردمی‌­تر باشد، بیشتر پتانسیل تبدیل به یک عامل فرهنگ­ساز را دارد. برای مثال تاثیر سینما خیلی کمتر از تاثیر تلویزیون است. رادیو نیز در زمانی تاثیر زیادی داشته که با حضور وسایل تصویری کمرنگ تر شده است. رسانه باید مردمی باشد و از ارگانی غیر از مردم خط نگیرد که در اینصورت فرهنگی که ایجاد می‌­کند ضد مردمی خواهد بود.

تاثیر دانشگاه و محیط تربیتی در رشد فرهنگ هر کشور

دانشگاه یکی دیگر از آن نهادهایی ست که تاثیر زیادی روی فرهنگ و تربیت هر دانشجو و بطور کلی قشر تحصیلکرده جامعه دارد. تاثیر دانشگاه به سبب چند عامل درسی، اساتید، محیط دانشگاه و مباحث حاشیه‌­ای خارج از درس است. دانشگاه می­‌تواند تاثیر منفی و مثبت در ایجاد یک فرهنگ خاص و مهم بگذارد. متاسفانه یا خوشبختانه افرادی که وارد دانشگاه می­‌شوند، دچار یک شخصیت مستقل و نسبتا با سواد هستند و بدین منظور حرفهای دیگران را چه درست و چه غلط به سختی می­‌پذیرند. دانشگاه محیطی است که اگر دچار اعتقادات غیرپایدار هستید، قطعا باید منتظر این باشید که اعتقاداتتان تغییر کنند. سواد و تحصیلات از دیگر عواملی است که تاثیر مستقیمی روی فرهنگ و میزان آگاهی مردم دارد.

چرا فرهنگ مهم است؟

فرهنگ یکی از اجزای مهم هر کشور است. یک کشور با فرهنگ آن شناخته می­‌شود. فرهنگ بدلیل انتقال رسم و رسومات، آداب، هنر، ادبیات، تربیت و ... مثل ژنتیک می­ماند و کسی که از این ژنتیک بی بهره می­‌ماند، ارتباطی به کشورش ندارد. فرهنگ همیشه درست نیست و همواره انتقال دهنده صفات مثبت و خوب نیست. گاهی اوقات در فرهنگ یک کشور خونریزی و جنگ مهم­‌ترین بازمانده‌­است که در این مورد باید علل جنگ و خونریزی بررسی شوند و به نتیجه‌­ی واحدی برسیم. فرهنگ یک یادگار است که بعضی از افراد نسبت به یادگاری­ها بسیار حساسیت به خرج می­دهند و همواره از آن‌ها مراقبت می‌­کنند و برخی دیگر هیچ عرق خاصی به هیچ یادگاری­ای ندارند.

چگونه فرهنگ غنی ایرانی را وارد زندگی مان کنیم؟

اگر می‌خواهیم از یک فرهنگ غنی در تربیت، ادب و رسومات استفاده کنیم، بهتر است که از ابتدا با آن فرهنگ رفتار کنیم. ضد و نقیض عمل کردن یکی از اعمال غیر فرهنگی به حساب می‌­آید.

عناصر فرهنگ شامل چه مواردی است؟

عناصر فرهنگ شامل هنر، ادبیات، مذهب و آیین هر کشور یا قبیل‌ه­ای است. یکی از مواردی که در فرهنگ ایرانی غنی و مورد فخز است، هنر و ادبیات است. ما جزو تنها کشورهایی بودیم که شاعرانی مثل حافظ و سعدی را در چند قرن پیش داشتیم، شاعرانی که جزو بهترین شاعران کل دنیا محسوب می‌­شوند. یکی از هنرهایی که ما از دیرباز داشتیم، موسیقی سنتی است. موسیقی سنتی همراه با المان­‌های سنتی و سازهای بومی مثل نی، دهل، تنبور و ... یکی از زیباترین آوا ها را می­‌سازد. نمایش ایرانی اصل مثل نمایش روحوضی یکی از نمایش­‌هایی است که مخصوص ایران است و یک نمایش بومی به حساب می‌آید. در نمایش­‌های روحوضی هر بار موضوع جدید و موضوع روز با زبان طنز توسط یک کاراکتر احمق که خودش را سیاه کرده بازگو می­‌شود.

بررسی فرهنگ پوشاک

فرهنگ ایران با مذهب و دین گره خورده است. کشور ایران شامل صدها زبان، شهر و آداب و رسوم خاص است. در هر قبیله­‌ای لباس مخصوص وجود دارد و در برخی قبیله­‌ها این لباس‌­ها مشترکند. در ایل بختیاری که معمولا زنان و مردان همراه با یکدیگر به دامداری، کشاورزی و زندگی در چادر می‌­پردازند، لباس­ها معمولا شامل دامن بلند و پرچین، لچک که روسری بلندی است، پاپوش که نوعی کفش است و ... است. مردان بختیاری معمولا از گیوه استفاده می­‌کنند و بعلن زندگی در ییلاقات معمولا لباس‌­های گرم به تن دارند. طرح لباس زنان بختیاری سراسر گل و پر از نقوش طبیعی است که بر زیبایی این زنان می­‌افزاید.

بررسی فرهنگ آرایش

همواره از گذشته‌­های دور زنان ایرانی جزو زیباترین زنان شرقی به حساب می‌­آمدند. زنان ایرانی معمولا برای زیباتر شدن از ماده­ی سفیدی به نام سفیداب استفاده می­کردند که پوست صورت را سفیدتر می‌­کرد. سفیداب، سرخاب و سرمه سه لوازم آرایشی بود که معمولا زنان ایرانی در مواقع جشن‌­ها، اعیاد و عروسی‌­ها استفاده می­‌کردند. اما بطور معمول زنان ایرانی در گذشته آرایش چندانی نداشتند و همیشه زیبایی و سادگی آن‌ها زبان به زبان می‌­چرخید. زنان ایرانی بعدتر که از سنت و فرهنگ ایرانی دور شدند و نگاهشان به سمت فرهنگ غرب افتاد، راهشان را از شرقی بودن جدا کردند و به سمت آرایش‌­های غلیظ، عمل‌­های جراحی و ... رفتند. امروزه دختران و زنان ایرانی جزو زنانی هستند که بسیار آرایش می­‌کنند و معمولا صورت‌­های غیرطبیعی دارند.

فرهنگ یا بی فرهنگی چگونه قابل تشخیص است؟

اصلا واژه­ای به نام بی فرهنگی وجود ندارد. بی فرهنگی­ای که منظور ما است، در واقع همان فرهنگ ضعیف و فرهنگ غیرغنی است که بر ما تاثیر بدی می­‌گذارد. فرهنگ غیرغنی و فرهنگ ضعیف ما را به سمت ناهنجاری هدایت می‌­کند و مغز ما را به سمت بدی و با فرم بدی شکل می­‌دهد. فرهنگ ضعیف هر لحظه درحال فروپاشی است و هیچ ثبات و استحکامی ندارد. فرهنگ غنی در مقابل به هر نقطه‌­ای که وارد شود، مردم را شیفته خودش می­‌کند، زیرا مردم ناخودآگاه عاشق خوبی و زیبایی هستند.

ریشه فرهنگ و زبان

زبان فارسی از سال‌ها پیش وارد کشورهایی مثل ایران، تاجیکستان، افغانستان و هند شد و در هرکدام با کمی تغییر هنوز پابرجاست. پس از استعمار هندوستان توسط انگلیس‌­ها، این کشور زبانش به هندو تغییر کرد. در خود ایران زبان فارسی با لهجه­‌های مختلف به گوش می­‌رسد. در فرهنگ ایرانی برخی از قبایل مثل آذری، بختیاری، کردی و ... به زبان­‌های مختلفی صحبت می­‌کنند و این تغییر زبان ریشه در سالیان دور که قبایل مختلف وارد خاک ایران شدند، دارد. فرهنگ و زبان فارسی در هم ریشه دوانده‌­اند. زبان فارسی از زمان­‌های بسیار دور زمانی که به نثر و شعر زیر دست شاعران و نویسندگان بسیار مطرح کشور نوشته می­شد، طرفداران زیادی پیدا کرد.

فرهنگ به کجاها ورود پیدا می‌کند؟

فرهنگ مهم‌­ترین عامل تعیین کننده در هرکشوری است و هر آنچه ما بعنوان عناصر بومی و غیربومی از آن یاد می­‌کنیم، در عرصه فرهنگ ورود پیدا می­‌کند. تربیت و آموزش، هنر، ادبیات، شعر، سینما، تلویزیون، رادیو، پوشاک، آرایش، نمایش، موسیقی و ... همگی فرهنگ ما را می‌­سازد. فرهنگ وارد هر مقوله­ای که فکر کنید، می­‌شود و تاثیر به شدت مهمی در همه امور دارد. فرهنگ می­‌تواند بطرز نامحسوسی وارد سیاست شود و گاها روی مذهب نیز تاثیر بگذارد. فرهنگ علاوه بر تاثیرگذاری در امور، به شدت تاثیرپذیر است. همچنانکه به نظر می‌­رسد امروزه غرب در فرهنگ ما خیلی تاثیر گذاشته است و مدهای لباس و فرم آرایش و تا حد زیادی نوع رفتارمان را تحت پوشش خودش قرار داده است.

چرا فرهنگ تعیین کننده است؟

فرهنگ بعلت تاثیرگذاری و تاثیرگیری اش عنصری تعیین کننده است. برای مثال بزرگ­ترین انقلاب‌­های رخ داده تحت تاثیر فرهنگ پوشش دهی شده‌­اند. ادبیات یک کشور تاثیر خیلی مهمی در فرهنگ آن کشور دارد. برای مثال کتاب­‌های زیادی بوده‌­اند در طول تاریخ که منجر به خودکشی شده‌­اند، به خودی خود این نوعی فرهنگ است که توسط ادبیات بوجود می‌­آید. حتی سینما و فیلم نیز به شدت موثرند. فیلم­‌های زیادی بودند که در طول تاریخ فرهنگ عشق، خودکشی، خیانت، تبهکاری و استعمال دخانیات را رواج داده‌­اند. هر عنصر فرهنگی می­‌تواند مضر یا مفید باشد و بجز موارد خاص، این مزیت یا ضرر در موقعیت خاص است که شناسایی می­‌شود.

به فرهنگ مان عشق بورزیم

فرهنگ و وطن دو عنصر به هم چسبیده‌­اند. ما باید به هردوی آن‌ها عشق بورزیم. فرهنگ ما تمام چیزیست که ما را بوجود آورده است، برای بدست آوردن یک زندگی بهتر باید از فرهنگ عوامل مثبت را انتخاب کرد و بقیه را استفاده نکرد. در فرهنگ هر کشوری ممکن است کارهای زیادی وجود داشته باشد که بعنوان یک کار اشتباه از آن یاد کرد، نمی‌­توانیم چشم بسته و تنها با عرق ملی که داریم تمام چیزهای بد را استفاده کنیم. هر عامل بد و منفی در همه جای دنیا بد است. هیچ کشوری برای یک دزد احترام قائل نیست و این یک پدیده منفی است که در همه جای دنیا بعنوان یک فرهنگ جای افتاده است.

چگونه تحت تاثیر بقیه فرهنگ ها قرار نگیریم؟

تحت تاثیر قرار گرفتن یک فرهنگ خوب کار بدی نیست اما تحت تاثیر قرار گرفتن یک فرهنگ اشتبه همواره کار بدی است. بهتر است بجای اینکه از آمریکا فرهنگ عمل جراحی را یاد بگیریم، فرهنگ کتاب خواندن را یاد بگیریم و بجای اینکه غرب از ما بعنوان فرهنگ عقب افتاده یاد کند، نگاهی به ادبیات و شعر فرهنگ ما بیندازد. در همه­‌ی فرهنگ‌­ها مثبت و منفی در کنار هم قرار گرفته اند، برنده کسی است که بهترین انتخاب را داشته باشد. تمام یک کشور را با همدیگر ببینیم، بدین صورت است که می‌­توانیم بهترین فرهنگ را برگزینیم.

دیدگاه ها (1)

  1. ادبيات و موسيقي سنتي قديمي و قوي، ثروت بالاي كشور، تنوع اب و هوايي و ... همه ايران رو به يك كشور غني و قديمي تبديل ميكند

دیدگاه

دیدگاه خود را وارد نمایید

جدیدترین مطالب مجله اینترنتی رایامگ

خبر نامه مجله اینترنتی رایا مگ

با عضویت در خبرنامه رایا مگ از جدید ترین مقالات آگاه شوید