جدیدترین مطالب

مطالب ویژه مجله اینترنتی رایامگ

پیوندها

محبوب ترین مطالب رایامگ

علل و علایم سرطان حنجره

علل و علایم سرطان حنجره

برای اینکه تعریف مناسبی از سرطان حنجره داشته باشیم و به بررسی علل مختلف به وجود آمدن آن و همچنین علائم بروز این نوع از سرطان بپردازیم لازم است تا ابتدا با تعریف کلی سرطان آشنا شویم.

بیماری سرطان به مجموعه ای از بیماری ها در بدن انسان ها گفته می شود که از تکثیر بیش از اندازه سلول های بدن به وجود می آیند.

یکی از انواع مختلف سرطان در قسمت سر و گردن انسان سرطان حنجره می باشد. به دلیل اینکه نقش حنجره در زندگی انسان ها بسیار پر اهمیت می باشد، سرطان حنجره می تواند یکی از انواع مهم سرطان باشد که باعث بروز اختلالات مختلف در عملکرد های فردی شود.

علت سرطان حنجره چیست؟

تحقیقات مختلف پزشکی در این زمینه نشان می دهد که یکی از مهم ترین علت ها در به وجود آمدن سرطان حنجره مصرف الکل و سیگار می باشد. این به آن معنی است که افراد سیگاری و آن هایی که به مقدار بسیار زیاد از الکل استفاده می کنند بیشتر در خطر ابتلا به این سرطان قرار دارند.

علل و علایم سرطان حنجره

 از دیگر عوامل مهم در بروز این نوع از سرطان می توان به قرار گرفتن و ارتباط داشتن فرد با اشعه ی رادیویی و مواد آلوده کننده محیط مانند نیکل، گاز خردل و کود های شیمیایی اشاره نمود.

این عوامل باعث می شوند تا تکثیر سلول های بدن در قسمت حنجره ی فرد به شدت افزایش یافته و همین تکثیر بیش از اندازه باعث بروز نوعی سرطان در حنجره فرد شود.  سرطان حنجره اگر در زمان مشخصی تشخیص داده شود قابل پیشگیری بوده و می توان از پیشرفت آن جلوگیری نمود.

علائم بروز سرطان حنجره

همانطور که گفته شد این نوع از سرطان در صورتی که در زمان مشخص شده تشخیص داده شود می توان قابل پیشگیری باشد. برای این کار لازم است تا فرد اطلاعات مناسبی در زمینه علائم به وجود آمدن سرطان حنجره داشته باشد.

برای افرادی که در بالا ذکر شد تغییر صدا می تواند یکی از علائم بروز سرطان حنجره باشد. البته این علامت در زمانی رخ می دهد که شروع سرطان از تارهای صوتی فرد باشد. در برخی از موارد ممکن است سرطان از قسمت های دیگر سر و گردن شروع شده باشد و سپس با تغییر صدا به تار های صوتی فرد برسد.

دومین علامت در بروز این نوع از سرطان به مشکلات بلع فرد بر می گردد. زمانی که این نوع از سرطان در مراحل اولیه خود قرار داشته باشد ممکن است فرد هنگام قورت دادن غذا در ناجیه گلوی خود احساس درد شدیدی داشته باشد.

علائم سرطان حنجره

از دیگر علائم بروز سرطان حنجره می توان به احساس ورم و گرفتگی گلو، سرفه های طولانی، ناتوانی در تنفس، گوش درد و گلو درد مزمن، کاهش وزن بدون رژیم های غذایی و.. اشاره نمود.

هر کدام از این علائم در صورتی که بیشتر از دو هفته در بدن فرد وجود داشت لازم است تا حتماً برای بررسی بیشتر به یک پزشک متخصص مراجعه شود.

دیدگاه ها (2)

  1. دانستن این مطالب کمک فراوانی می کند مرسی از نوع نگاهتان

  1. خیلی اموزنده و مفید و درست و حسابی و به درد بخور نوشته شده . درود بر نویسنده و همه دستداندر کاران ان و مه لایک کنندگان ک حمایت می کنند از این مطالب ا

دیدگاه

دیدگاه خود را وارد نمایید

جدیدترین مطالب مجله اینترنتی رایامگ

خبر نامه مجله اینترنتی رایا مگ

با عضویت در خبرنامه رایا مگ از جدید ترین مقالات آگاه شوید