جدیدترین مطالب

مطالب ویژه مجله اینترنتی رایامگ

پیوندها

محبوب ترین مطالب رایامگ

تمیز کردن ضایعات مغزی

تمیز کردن ضایعات مغزی

مایکن ندرگارد یکی از مدیران مرکز مغز و اعصاب انتقالی در مرکز پزشکی دانشگاه روچستر اعلام کرد: "خوابیدن برای عملکرد بهتر سیستم پاک کننده ضایعات مغز ضروری است. این مطالعه بیان می دارد که هرچه خواب عمیق تر باشد بهتر است. این یافته ها همچنین این گفته را که کیفیت خواب یا بی خوابی  می توانند از ابتلا به آلزایمر یا دمنتیا جلوگیری کنند تأیید میکند."

پژوهش عنوان شده در مجله پیشرفتهای علمی مشخص می کند که مغز کند و آرام و فعالیت قلبی-ریوی ناشی از خواب عمیق non-REM(کره چشم حرکت چندانی ندارد) برای عملکرد سیستم گلیمفاتیک (فرآیند منحصر به فرد پاک کردن ضایعات مغزی) مطلوب هستند.یافته ها ممکن است بتوانند علت اینکه برخی داروهای بیهوشی سبب آسیبهای شناختی در بزرگسالان می شوند را توضیح دهند.

تمیز کردن ضایعات مغزی

پیشتر در سال 2012 ندرگارد و همکارانش سیستم گلیمفاتیک ناشناخته را توصیف کردند. تا پیش از معرفی این سیستم دانشمندان نمی توانستند توضیح بدهند که مغز چگونه ضایعات را با وجود اکوسیستم بسته خود از بین می برد. این پژوهش آشکار کرد که یک سیستم لوله کشی وجود دارد که بر روی رگهای خونی جای گرفته است و مایع مغزی نخاعی (CFS) را از طریق بافتهای مغزی پمپاژ می کند تا ضایعات را از بین ببرد. پژوهش بعدی  مشخص کرد که این سیستم در زمان خواب وارد عمل می شود.

از آنجایی که تجمع پروتئین های سمی از قبیل beta amyloid و tau در مغز با بیماری آلزایمر مرتبط هستند، محققان به این نتیجه رسیدند که آسیبهای وارده به دستگاه گلیمفاتیک به دلیل خواب مختل شده می تواند محرکی برای بروز بیماری باشد.

در مطالعه اخیر ، پژوهشگران آزمایشهایی را هدایت کردند که در آنها موشها را با 6 نوع داروی بیهوشی متفاوت بیهوش کردند. زمانی که موشها بیهوش بودند دانشمندان فعالیت الکتریکی مغز، فعالیتهای قلبی عروقی و جریان چاکسازی مایع مغزی نخاعی را بوسیله مغز مورد بررسی قرار دادند. تیم مشاهده کرد که ترکیب داروهای کتامین و زایلازین(K/X) فعالیت الکتریکی کند و آرام مغز و ضربان قلب آرام ناشی از خواب عمیق non-REM را بازسازی می کند. به علاوه فعالیت الکتریکی مغز موشها K/X را تحت نظر دارد و این مسئله برای عملکرد سیستم گلیمفاتیک مناسب است.

لارن هبیلتز فوق تخصص  در آزمایشگاه ندرگارد و اولین نویسنده این پژوهش می گوید: "امواج همگام شده فعالیتهای عصبی در حین خواب عمیق با امواج آرام، خصوصا الگوهای شلیک که از قسمت جلوی مغز به پشت مغز حرکت می کنند، همزمان با جریان مایع مغزی نخاعی در سیستم گلیمفاتیک هستند. به نظر می رسد که مواد شیمیایی درگیر در شلیک نورونها، بخصوص یونها فرآیند اسمزی را هدایت می کنند که بواسطه آن مایع از بافتهای مغز به بیرون کشیده می شود"

از آنجایی که بسیاری از ترکیبات به کار رفته در این پژوهش مشابه مواد بیهوشی به کار گرفته شده در موارد بالینی بودند، این پژوهش به مشکلات شناختی  که بیماران مسن تر پس از عمل جراحی تجربه می کنند میپردازد و گروهی از داروها را پیشنهاد می کند که با کمک آنها می توان از این پدیده جلوگیری کرد. در موشهایی که تحت داروی بیهوشی قرار گرفتند که سبب فعالیت کند مغز نمی شد، فعالیت دستگاه گلیمفاتیک کاهش یافت.

توماس لیلیوس نویسنده همکار این پژوهش می گوید: " اختلالات شناختی پس از استفاده از مواد بیهوشی و جراحی  مشکل بزرگی است. درصد قابل توجهی از بیماران مسن تر که تحت عمل جراحی قرارگرفته اند دچار هذیان گویی بعد از عمل جراحی می شوند"

دیدگاه ها (3)

  1. خوبه خوشحالم که حداقل این مورد رو رعایت کردم

  1. مطلب خیلی جالبی بود.ممنونم.کاش چند دکتر متخصص در این حوزه داشتیم که نگاه جدی ای به این قضیه داشتند

  1. مطلب آموزنده ای بود اما با توجه به متن لاتین اصلی، نقش خواب در ترجمه، عنوان و بر چسب ها خیلی کمرنگ بیان شده بود.

دیدگاه

دیدگاه خود را وارد نمایید

جدیدترین مطالب مجله اینترنتی رایامگ

خبر نامه مجله اینترنتی رایا مگ

با عضویت در خبرنامه رایا مگ از جدید ترین مقالات آگاه شوید