جدیدترین مطالب

مطالب ویژه مجله اینترنتی رایامگ

پیوندها

محبوب ترین مطالب رایامگ

دانشمندان این امکان را فراهم کردند که آب و هوا زودتر ازهمیشه پیش‌بینی شود

دانشمندان این امکان را فراهم کردند که آب و هوا زودتر ازهمیشه پیش‌بینی شود

بسیار از ما با پیش‌بینی‌های هواشناسی  که به درستی پیش بینی نشده اند، گرفتار شده ایم،  اما مدل‌های پیچیده‌تری می‌توانند حدس‌های معقول درستی برای ۱۰ روز اینده داشته باشند.

امروزه  بتازگی یک تکنیک محاسبه توسعه‌یافته قول می‌دهد که حتی این حد را بیشتر کاهش دهد. اگر سیستم به وعده اولیه خود عمل کند، ما می‌توانیم به چهار یا پنج روز دیگر از پیش‌بینی‌های هوا نگاه کنیم که واقعاً مفید هستند - یعنی، که احتمال اینکه در جایی نزدیک به واقعیت قرار داشته باشند.

 راز این پیش‌بینی آب و هوای بسیار طولانی جدید، در ثبت مشاهدات اولیه نهفته‌است: وضعیت آب و هوا در حال حاضر.

با کاهش متغیرهای موجود در زمان واقعی، محققان قادرند  تا با دسترسی به ابررایانه ها، پیش‌بینی هایی ارائه کنند که تا دو هفته صحت داشته باشند.

“تیم پشت این مطالعه را توضیح می‌دهد: کاهش بی ثباتی در شرایط اولیه روزهای جاری، در مقیاسهای بزرگتر، دفعات پیش‌بینی های قطعی را روزانه تا ۵ روز افزایش می‌یابد.

دستیابی به این حد از پیش‌بینی بیشتر می‌تواند مزایای اقتصادی –اجتماعی عظیمی داشته باشد، اما نیازمند تلاش‌های هماهنگ کل جامعه برای طراحی مدل‌های آب و هوای عددی بهتر، بهبود مشاهدات، و استفاده بهتر از مشاهدات با تکنیک‌های پیشرفته سازی داده‌های پیشرفته و تکنیک‌های محاسباتی است.

پیش‌بینی‌ آب و هوا

هر پیش‌بینی آب و هوایی براساس شرایطی است که در حال حاضر هستند. هر چه بیشتر به آینده بروید، به دلیل متغیرهای بی شماری که درگیر هستند، سخت تر می شود پیش بینی کرد که هوا چه خواهد شد.

این شرایط اولیه از ماهواره، بالون و ایستگاه‌های هواشناسی تهیه می‌شود، اما آن‌ها کامل نیستند - و بنابراین مدل‌های پیش‌بینی، تمایل به اجرای سناریوهای چندگانه براساس تغییرات مختلف شرایط اولیه دارند  و سپس از همه نتایج به توافق می‌رسند.

محققان پشت این مطالعه جدید، این رویکرد را تغییر دادند و فرض کردند که شرایط اولیه نزدیک - کامل هستند  و با استفاده از ۱۰ بار تغییرات کمتر، با هوای نیمروزی شروع کردند (سیستم‌هایی که بیشتر جمعیت  جهان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند).

با آزمایش تکنیک جدید با حوادث آب و هوایی تاریخی از سال ۲۰۱۶، این تیم متوجه شد که سطح معقولی از دقت تا زمان دو هفته حفظ شده‌است، که در آن مدل‌ها هیچ شباهتی به آنچه در سال ۲۰۱۶ رخ داده  نداشتند.

کار بیشتری در این رویکرد پیچیده جدید مورد نیاز است، اما محدود پیش بینی آب و هوا از آنچه قبلا داشتیم طولانی تر است و یک پرش معقول از حد ۱۰ روزه که هواشناسان در حال حاضر با آن کار می‌کنند.

در حالی که منابع خاص ممکن است پیش‌بینی‌های آب و هوایی بیش از دو هفته را به شما نشان دهند ، هواشناسان می‌گویند که این پیش‌بینی‌ها برای کاربران بسیار عجیب است.

این علامت ۱۴ روزه همچنین با تحقیقات قبلی در مدل‌های جوی که نیم‌قرن به عقب باز می‌گردد مطابقت دارد - این تحقیق همچنین یک حد دو هفته‌ای را قبل از اینکه پیش‌بینی‌ها به واقع بی‌فایده باشند پیشنهاد داد، اما قبل از آن ابر رایانه های قرن بیست و یکم مورد آزمایش قرار نگرفته بودند.

مدلهای محاسبه قدرت و پیش بینی در همه مراحل در حال بهبود هستند و پیش از این برخی آزمایش‌ها نشان داده‌اند که این احتمال وجود دارد که ما مانع دو هفته ای را بشکنیم. در حال حاضر، با اینکه نگاه کردن به  ۱۴ روز اینده زیاد به نظر می رسد اما ما میتوانیم ماندد اب و هوا باهوش باشیم.

محقق Fuqing Zhang، محقق ارشد دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، به پاول Voosen در علوم گفت:" دو هفته خوب است."

"تا جایی که بتوانیم حد نهایی را نشان دهیم."

دیدگاه ها (5)

  1. خیلی جالب بود مرسی

  1. پیش بینی آب و هوا خیلی این روزا به کار ما میاد با این وضعیت مخصوصا

  1. متن واقعا سزاواری هستش . با توجه به سیلی هم که اومد واسه هموطنانمون این سری از اطلاع رسانی ها خیلی میتونه مفید باشه

  1. مطلب بسیار قابل توجهی بود.اگر این اتفاق عملی بشه از بسیاری از مشکلات میشه جلوگیری کرد و از بسیاری از خطرات هم دوری کرد.امروزه ندانستن مشکل جدی ایست.

  1. پیش بینی زودتر وضعیت هوا می تونه برای کوهنوردا خیلی مفید باشه چون برنامه ریزی بهتری برای موقعیتی که ممکنه باهاش روبرو بشن خواهند داشت.

دیدگاه

دیدگاه خود را وارد نمایید

جدیدترین مطالب مجله اینترنتی رایامگ

خبر نامه مجله اینترنتی رایا مگ

با عضویت در خبرنامه رایا مگ از جدید ترین مقالات آگاه شوید