جدیدترین مطالب

مطالب ویژه مجله اینترنتی رایامگ

پیوندها

محبوب ترین مطالب رایامگ

ایده ای نوین برای راه اندازی کسب و کار طراحی طلا و جواهرات

author منتشر کننده
بدون نظر 2 0
ایده ای نوین برای راه اندازی کسب و کار طراحی طلا و جواهرات

در این مقاله می خواهیم با معرفی کسب و کار تولید طلا و جواهرات آشنا شویم. جواهرات، با استفاده از مواد مختلف از جمله طلا، نقره و سنگ های قیمتی ساخته می شوند. طراح جواهرات را طراحی کرده و شروع به تولید آن طرح ها می کنند. این طرح ها گاها برای تولید انبوه به کار گرفته می شوند و گاهی هم برای تولید به صورت تکی استفاده می شوند.

چگونه طلا طراحی کنیم

شما به عنوان کارفرما تولید جواهرات می بایستی به برخی نکات توجه داشته باشید:

- به مشتریان، مشاوره دهید

- در مورد گزینه های مشتری، صحبت کنید و ایده های اصلی را تنظیم نمایید

گاهی با استفاده از طراحی کامپیوتری (CAD)، ایده ها را تشریح کنید، تا مشتری بتواند طراحی پایانی را تجسم کند. اگر جواهرساز هستید، فعالیت های شما شامل موارد زیر خواهد بود:

- نصب: ساخت چارچوب برای جواهرات. این مرحله شامل بررسی، فرم دادن و دریل کاری در فلز، و باز کردن سوراخ هایی است که در آنها باید سنگ ها را قرار دهید

- ساخت مدل (ریخته گری): ساخت یک شی یا جزئیات تزئینی با استفاده از یک قالب.

- مهرزنی و کار مطبوعاتی

- تعقیب: ساخت یک الگوی منتصب بر روی سطح فلز

- جوش دادن و ساخت

- پرداخت (صیقل): اطمینان از پایان کار قطعه.

 حتی شما می توانید این کسب و کار را با فرآیند های تخصصی که مختص به خودتان است شروع کنید. اما اغلب قطعات جواهرات به شرکت ها (کارگران بیرونی) ارسال می شوند تا این پروسه ها در آنجا تکمیل گردند:

- قرار دادن سنگ: اعمال تنظیمات لازم به پایه برای اطمینان از اینکه پایه، کاملا متناسب با سنگ باشد. این مرحله می تواند شامل کارهای بسیار پیچیده ای باشد، مانند حذف ترک های ریز فلز.

- آبکاری الکتریکی: لایه گذاری یک فلز گرانبها روی یک فلز پایه

- لعاب دادن: ترکیب کردن شیشه پودری با یک فلز در یک کوره برای ساخت الگوها و تصاویر رنگی

- جوش دادن: متصل کردن قطعات فلز با استفاده از روش-های سنتی یا با لیزر

- حکاکی: کنده کاری حروف یا الگوها روی فلزات گرانبها بوسیله ی دست یا با تولید کامپیوتری (CAM).

ارتقاء و توسعه کسب و کار برای شما به عنوان یک طراح جواهرات خویش فرما، بسیار مهم و ضروری است. بسیاری از طراحان سعی می کنند با شبکه سازی، ورود به عرصه رقابت و شرکت در نمایشگاه های صنایع دستی، شهرت خود را تقویت کنند. فعالیت های دیگری که می توانید انجام دهید، شامل مشاوره با گالری ها، فروشگاه ها و تامین کنندگان، و تحقیق در زمینه جواهرات و روند مد است.

درآمد طراحی طلا و جواهر چقدر است؟

اکثر کارفرمایان این کسب و کار، کار خود را به صورت کاملا آزاد شروع کرده اند. حال در این مبحث تصمیم گیرنده نهایی خوده شما هستید که بخواهید دستمزد پایین داشته باشید و یا بلعکس. و اگر در این زمینه تجربه کافی ندارید باید از مهارت های سازندگان با سابقه، تجربه کسب کنید.

این امر بسته به اینکه آیا شما استخدام هستید یا خویش فرما، چقدر تجربه دارید، موفق و نامی هستید، و چقدر در زمینه ترویج کسب و کار خود، فعال و ماهر هستید، روی حقوق شما تاثیر زیادی می گذارید. امکان درآمدزایی بالا هم وجود دارد، اما در اوایل دوران حرفه ای، ممکن است دشوار باشد و حتی شاید نیاز به درآمد اضافی نیز داشته باشد.

ساعت کاری طراحان طلا و جواهر به چه صورت است؟  

 - محیط کار، می تواند از یک کارگاه کوچک تا یک کارگاه بزرگ باشد، که ممکن است پر از سر و صدا و گرد و خاک باشد. طراحان جواهرات خویش فرما، می توانند یک کارگاه را با طراحان دیگر به اشتراک بگذارند.

- شما به عنوان یک طراح جواهرات آزاد و یا خویش فرما، می توانید در هر مکانی کار کنید. اثر طراحان شاغل، در شهرها مشغول به کار هستند. شهرهایی که در آنها، تعداد کارخانه های تولید جواهرات و کارگاه ها قابل توجه هستند، عبارتند از بیرمنگام، ادینبورگ، گلاسکو، لندن و شفیلد.

- طراحان خویش فرما، اغلب در نمایشگاه های صنایع دستی و خرده فروشی ها کار می کنند و محصولات خود را به فروش می رسانند.

- سفر به نمایشگاه ها، جزئی از این کار محسوب می شود.

- در کوتاه مدت، طراحان گاهی اوقات قبل از اینکه کار مرتبط پیدا کنند، به کارهای موقت رو می آورند. کار کردن بصورت پاره وقت و نگه داشتن هدف بلندمدت در ذهن، و همچنین مراحل مورد نیاز برای رسیدن به آن، یک مصالحه ی ضروری است.

ایده ای نوین برای راه اندازی کسب و کار طراحی طلا و جواهرات

برای کسب مهارت های لازم برای طراحی طلا و جواهر چه آموزش هایی را باید طی کرد؟

برای اینکه در این کسب و کار به یک طراح جواهرات حرفه ای تبدیل شوید، نیازی به دانش خاصی ندارید  داشتن یک ذهن هنری، مهم ترین ملاک این کسب و کار است، البته باید یک دوره آموزش حرفه ای طراحی جواهرات را بگذرانید. برای طراحی جواهرات در دو بخش می توانید وارد شوید:

- طراحی جواهرات دستی

- طراحی جواهرات با کامپیوتر

مثل آموزش نرم افزار ماتریکس برای طراحی جواهرات یا دوره های آموزش راینوگلد برای طراحی جواهرات.

چه مهارت هایی برای این کار لازم است؟

شما باید از این خصایص برخوردار باشید:

- تفکر و دید خلاق، برای تولید ایده های جدید

- توانایی عملی برای تولید قطعه ای که در بازار، مطلوبیت داشته باشد

- توانایی عملی برای کار با ابزار و مواد، مانند فلزات و سنگ های قیمتی

- مهارت های طراحی و مهارت های کامپیوتری برای تولید طرح

- زبردستی، توجه به جزئیات و هماهنگی خوب بین دست و چشم

- مهارت های سازمانی و مدیریت زمان و توانایی کار کردن تا موعد مقرر

- برخورداری از آگاهی تجاری و اعتماد به نفس و داشتن خلق و خوی موفقیت در جهان کسب و کار

- توانایی مطرح کردن خودتان و کارتان در بازار

- مهارت در مذاکره و متقاعد کردن در هنگام برخورد با تامین کنندگان و خریداران

- تعهد و اشتیاق به کار.

آیا در این کسب و کار باید تجربه کاری داشته باشیم؟

تجربه کاری یکی از نکات حائز اهمیت در هر شغلی است، تا بتوانید شبکه ای از مخاطبین صنعت ایجاد کنید، و همچنین تجربه کاری خود را در اختیار صنعت جواهرات قرار دهید. شاید تجربه های کاری شما، جای دوره تحصیلی را بگیرد و یا می توانید سعی کنید با جواهرفروشی ها در تماس باشید تا در صورت امکان، فرصت های موجود را از دست ندهید. کارآموزی، نادر است، اما اطلاعات بیشتر را می توانید از اینجا کسب کنید. مثلاً، شرکت Goldsmiths یک طرح کارآموزی برای افراد 16 تا 24 ساله اجرا می کند که تا پنج سال به طول می انجامد.

چگونه در این شغل به یک کارفرما شویم؟

برای اینکه بتوانید به یک کارفرما حرفه ای تبدیل شوید لازم است که در رویکرد جستجوی شغلی خود، انعطاف پذیر و فعال باشید. به بعضی از فارغ التحصیلان، کارهایی مطابق را مدارک تحصیلی پیشنهاد می شود، اما برای برخی افراد، این امر ضروری است که ارتباط برقرار کنند و از هر فرصت ایجاد شده نهایت استفاده را بکنند. داشتن نمونه کارهای مختلف، وبسایت و یا تصاویر از کارتان روی یک CD، مدرک مفیدی است تا نشان دهد که شما مهارت ها و ایده های لازم در طراحی را دارید. اکثر طراحان جواهرات، یا خویش فرما هستند کارگاه یا استودیوی خودشان را ایجاد می کنند، و یا آزاد کار می کنند و با سازندگان فردی کار می کنند، و یا طراحان مد و جواهرات کار می کنند. شما می توانید با شناساندن خود و کارتان، کسب و کار خود را بسازید. می توانید طرح های خود را به شرکت های تولیدی بفروشید یا جواهرات خودتان را طراحی کنید و از طریق فروشگاه های صنایع دستی، گالری ها و خرده فروش های آنلاین به فروش برسانید. فرصت های شغلی به ندرت تبلیغ می شود و برنامه های متفکرانه، می توانند موثر باشند. شما باید بدانید که از کجا به دنبال مهارت و ایده باشید تا بتوانید به نحو احسنت خودتان را در این کسب و کار ارتقا دهید و میل به شبکه سازی و بهره بردن از فرصت ها در این زمینه بسیار به شما کمک خواهد کرد. در مورد مخاطبینی که از طریق دوره ها با آنها آشنا شدید، به ویژه طی تجربه های کاری، فکر کنید. امکان استخدام در شرکت های طراحی بزرگتر وجود دارد. کارفرمایان معمولی، کارخانه ها و کارگاه هایی هستند که جواهرات تولید می کنند. شرکت ها اغلب شرکت های کوچک و متوسطی (SME) هستند که حداکثر 20 نفر در آنها کار می کنند.

چگونه کسب و کار خود را توسعه دهیم ؟

تمرین کردن در حین کارآموزی، به شما کمک خواهد کرد تا مهارت های خود را به سرعت بالا برده و با روش ها و تغییرات جدید در صنعت، همگام باشید تا خیلی سریع بتوانید در این کسب و کار توسعه پیدا کنید. همچنین می توانید مطالعات بیشتر در این زمینه را هم ضمیمه شغل خود کنید. و این مطالعات فرصت آزمایش، تنوع و یا تولید کار بهتر را در این تخصص فراهم می کند.

دوره های آموزشی عبارتند از:

- زرگری

- جواهرفروشی

- فلز کاری

- نقره کاری

دوره های مهارتی کوتاه تر، که در کالج ها یا سازمانهای تجاری ارائه میm شوند نیز مفید هستند، و می توانند راه سریع تر و ارزان تری برای اضافه کردن به تخصص شما باشند. دوره های تخصصی در زمینه هایی نظیر کارگذاری، حکاکی، میناکاری و برش و کنده کاری روی سنگ های قیمتی، وجود دارد. اگر در یک شرکت استخدام شوید، احتمالا خودشان دوره آموزشی برگزار می کنند. این دوره معمولا توسط یک صنعتگر با تجربه تر، آموزش داده می شود. اگر هدفتان، خویش فرمایی باشد، برخورداری از مهارت های کسب و کار، مهم هستند.

ایده ای نوین برای راه اندازی کسب و کار طراحی طلا و جواهرات

بیشتر بخوانید: روش طلائی کسب درآمد از طریق سئو

طراحی طلا و جواهر چه آینده شغلی را برای ما در بر خواهد داشت ؟

در نهایت شما می توانید به یک سازمان حرفه ای بپیوندید که همین امر در کسب و کار به پیشرفت حرفه ای شما کمک می کند و راهی مناسب برای دیدار و برقراری ارتباط با طراحان مجرب است. شرکت در نمایشگاه ها می تواند در توسعه حرفه ی شما مهم باشد. شناخته شدن می تواند یک روند طولانی باشد، اما دستاورد آن می تواند عالی باشد. اگر تمایل دارید که کسب و کار خود را رشد دهید، به یادگیری ادامه دهید و به منظور ساخت جواهرات مطلوب و اصیل، با روندها همگام شوید. طراحان جواهرات، می توانند به حوزه های دیگری مانند طراحی مد یا خرید و فروش از طریق خرده فروشی نیز بپردازند. و یا حتی شما می توانید برای گالری ها کار کنند، و یا با تمرین بیشتر، در مراکز آموزش عالی، آموزش دهند. ممکن است در زمینه نقره هم اگر آماده ی یادگیری مهارت های اضافی هستید، فرصت هایی وجود دارد.

طراحان طلا و جواهر به چه صورت نتیجه می گیرند؟

طراحان جواهرات ، با استفاده از مواد مختلف از جمله طلا، نقره و سنگ های قیمتی، جواهرات را طراحی می کنند و می سازند و با خلاقیت و مهارت های تجاری خود را با توانایی های ساختن ترکیب میکنند.

چگونه باید سفارش بگیریم؟

هم می توانید طرح هایی برای تولید انبوه درست کنید، هم جواهرات را در تعداد کم تولید کنید و یا قطعات سفارشی مشتریان را بسازید.

هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می کنیم. برای اطلاعات بیشتر به بخش دوره های آموزشی در همین سایت مراجعه کنید.

طراح طلا و جواهر چه مسئولیت هایی دارد؟

در مرحله اول شما باید به مشتریان خود مشاوره کامل دهید، در مورد گزینه های مختلف صحبت کنید. ایده مد نظر خود را مطرح کنید. در نهاین با همفکری هم ایده  اصلی را تنظیم نمایید

مراحل ساخت جواهر به چه صورت است؟

- قرار دادن سنگ

- آبکاری الکتریکی

- لعاب دادن

- جوش دادن

- حکاکی

چگونه در این شغل به شهرت برسیم؟

طراحان می توانند با شبکه سازی و ورود به عرصه رقابت و شرکت در نمایشگاه های صنایع دستی، شهرت خود را در این کسب و کار تقویت کنند.

برای اینکه در این کسب و کار موفق شویم باید چه مهارت هایی را کسب کنیم؟

تفکر و دید خلاق، توانایی عملی، مهارت های طراحی، زبردستی، توجه به جزئیات، توانایی مطرح کردن، مهارت در مذاکره و متقاعد کردن و..

در این مقاله سعی داشتیم تا به طور کامل شما را با شغل و حرفه طراحی طلا و جواهر آشنا کنیم امید بر این است که کسب و کاری که در این زمینه راه اندازی می کنید با موفقیت روبه رو شده و در کمترین بازده زمانی بتوانید کسب و کار خود را توسعه دهید.

بیشتر بخوانید: معرفی کسب و کار ها
بیشتر بخوانید: ثبت و معرفی کسب و کار خود در رایا مگ

دیدگاه

دیدگاه خود را وارد نمایید

جدیدترین مطالب مجله اینترنتی رایامگ

معرفی کسب و کار خود
خبر نامه مجله اینترنتی رایا مگ

با عضویت در خبرنامه رایا مگ از جدید ترین مقالات آگاه شوید