جدیدترین مطالب

مطالب ویژه مجله اینترنتی رایامگ

پیوندها

محبوب ترین مطالب رایامگ

تشنج های مکرر منجر به تشدید بیماری صرع می شود

author منتشر کننده
بدون نظر 1 0
تشنج های مکرر منجر به تشدید بیماری صرع می شود

مطالعات نشان می دهد تشنج به مرور زمان در افراد مبتلا به صرع بدتر می شود.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، محققان دانشگاه استنفورد در مطالعه بر روی موش‌ها دریافتند که به نظر می‌رسد تشنج باعث می‌شود که مغز موش‌ها میلین بیشتری تولید کند. میلین، لایه عایق اطراف سلول‌های عصبی است.

محققان گزارش دادند که این روند اساساً مغز را مجدداً سیم‌کشی می‌کند و چرخه معیوب ایجاد می‌کند که در آن تشنج‌ های بیشتر باعث تشکیل غیرطبیعی میلین می‌شوند که نتیجه آن بروز تشنج‌ های بیشتر است.

دکتر «جولیت نولز»، محقق ارشد این مطالعه، گفت: «آنچه که ما فکر می‌کنیم در حال رخ دادن است این است که تشنج‌ ها ساختار میلین را حداقل در برخی از مناطق شبکه تشنج در مغز تغییر می‌دهند و این تغییرات در میلین باعث بدتر شدن بیماری می‌شود.»

میلین نقش مهمی در مغز دارد. این ماده با عایق‌سازی نورون‌ها، سرعت و کارایی انتقال تکانه‌های الکتریکی را بین سلول‌های عصبی افزایش می‌دهد.

نولز گفت: «مدت‌ها تصور می‌شد که میلین در اوایل زندگی در مغز شکل می‌گیرد و سپس تغییر چندانی نمی‌کند، اما تحقیقات جدیدتر نشان داده‌اند که ساختار میلین پویاتر است. میلین در مغز همراه با فعالیت مغز تغییر می‌کند.»

بیشتر بخوانید:‌ عفونت کووید ۱۹ به کبد آسیب می رساند

وی در ادامه افزود: «ما اکنون می‌دانیم که فعالیت‌های عصبی ساختار میلین را تغییر می‌دهند و تغییرات در ساختار میلین به نوبه خود نحوه عملکرد مغز را شکل می‌دهد.»

با توجه به این موضوع، ناولز تصمیم گرفت تا بررسی کند که آیا تشنج نوعی فعالیت سلول عصبی است که تشکیل میلین را تغییر می‌دهد یا خیر.

بیماری‌های دژنراتیو مانند بیماری ام اس به این دلیل رخ می‌دهند که چیزی باعث می‌شود غلاف میلین از سلول‌های عصبی جدا شود.

اما به گفته محققان، زمانی که افراد مبتلا به صرع دچار تشنج می‌شوند، عکس آن اتفاق می‌افتد.

به گفته محققان، موش‌های آزمایشگاهی دچار تشنج، دارای سلول‌های عصبی میلین‌دار بیشتر و غلاف‌های میلین ضخیم‌تر، به‌ویژه در نواحی مغزی که تشنج‌ ها در آن‌ها رخ داده، بودند.

رشد میلین یک فرآیند طبیعی است، اما به دلایلی، تشنج این روند طبیعی را از بین می‌برد. این وضعیت تشکیل میلین را تقویت می‌کند که باعث می‌شود فعالیت تشنج راحت تر رخ دهد.

بیشتر بخوانید: معرفی کسب و کار ها
بیشتر بخوانید: ثبت و معرفی کسب و کار خود در رایا مگ

دیدگاه

دیدگاه خود را وارد نمایید

جدیدترین مطالب مجله اینترنتی رایامگ

معرفی کسب و کار خود
خبر نامه مجله اینترنتی رایا مگ

با عضویت در خبرنامه رایا مگ از جدید ترین مقالات آگاه شوید