جدیدترین مطالب

مطالب ویژه مجله اینترنتی رایامگ

پیوندها

محبوب ترین مطالب رایامگ

حل چالش‌های مدیریت شهری با کمک زیست‌بوم فناوری و صنایع خلاق

author منتشر کننده
بدون نظر 0 0
حل چالش‌های مدیریت شهری با کمک زیست‌بوم فناوری و صنایع خلاق

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران در راستای حل چالش های مدیریت شهری تفاهم نامه ای منعقد کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تفاهم‌نامه همکاری مشترک برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های اجرایی در توسعه زیست بوم فناوری و کارآفرینی در شهر تهران میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران امضا شد.

ستاری در مراسم امضای این تفاهم‌نامه همکاری با اشاره به اینکه همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران بسیار تنگاتنگ و نزدیک است، گفت: این دو نهاد موضوعات و مباحث زیادی برای همکاری در حوزه های مختلف دارند و می توانند چالش های شهری را با کمک شرکت های دانش بنیان و خلاق حل کنند.

معاون علمی و فناوری افزود: برخی همکاری ها میان شهرداری تهران و معاونت علمی در سطح پروژه های ملی در حال انجام است. پروژه هایی چون متروی ملی، هوشمندسازی شهر تهران و استفاده و احیای بافت ها و ساختمان های متروکه و فاقد استفاده که در قالب خانه های خلاق و نواوری و ایجاد کارخانه های نوآوری مورد استفاده مجدد قرار می گیرند.

ستاری افزود: شهری هوشمند است که شهرداری آن به مثابه یک شتاب دهنده به توسعه کسب و کارها ورود و نیازهای خود را با کمک فناوری و نوآوری مرتفع کند.

وی ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از طریق مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت به همه ستادها تاکید خواهد کرد و ماموریت می دهد تا برای اجرایی شدن مفاد این تفاهم نامه مشارکت کنند و پروژه ها را با جدیت پیش ببرند.

وی با اشاره به زیست بوم شرکت ها و صنایع خلاق در کشور، بیان کرد: این ظرفیت بزرگ را باید بشناسیم و از آن برای رفع نیازها و چالش های مدیریت شهری در عرصه های مختلف استفاده کنیم.

توسعه همکاری‌های متقابل و بهره‌مندی از ظرفیت‌های اجرایی و کارشناسی برای ارتقای زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی و همچنین ضرورت تحقق شهر هوشمند در شهر تهران مهم‌ترین اهدافی است که تفاهم‌نامه مشترک معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری و شهرداری تهران دنبال می کند.

این تفاهم‌نامه با هدف حل چالش‌های مدیریت شهری تهران با اتکا به زیست‌بوم نوآوری و فناوری و صنایع خلاق از طریق توسعه پهنه‌های نوآور، ایجاد صندوق پژوهش و فناوری و ایجاد خانه های خلاق و نواوری گسترش تولید دانش‌بنیان در شهر با اولویت در بازآفرینی شهری، ایجاد هم‌افزایی و همگرایی در شهرداری تهران منعقد شد.

محورهای همکاری در تفاهم نامه مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران، استفاده از ظرفیت‌های مالی و اجرایی طرف‌های تفاهم‌نامه در حوزه‌های مختلف در راستای اهداف و سیاست‌های کلان نظام در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و مقاومتی، با رویکرد فعال کردن ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و جهش تولید در کشور و همکاری برای توسعه زیست‌بوم نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان است.

در این تفاهم نامه تسهیل‌گری لازم در چارچوب ضوابط و مقررات برای تصویب قوانین، مقررات، آیین‌نامه‌ها و سازوکارهای حقوقی و قانونی جدید مورد نیاز اعم از حوزه‌های فناوری‌های راهبردی نوین، دانش‌بنیان، نوآوری، تجاری‌سازی فناوری و توسعه هوشمندسازی در مسائل شهری در نهادهای بالادستی و تعریف و کسب مجوزهای احداث پهنه‌های نوآوری و اجرای طرح‌های پایلوت شهر هوشمند در شهر تهران از نهادهای ذی‌ربط یکی از وظایف تعیین شده برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

همچنین ترغیب و تشویق سرمایه‌گذاران خطرپذیر، واقفین و خیرین فناوری، سرمایه‌گذاران فرشته، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شتاب‌دهنده‌ها، خانه های خلاق و نوآوری، ساختارهای فناوری وابسته به دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی غیردولتی و سایر فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری برای حمایت، حضور، سرمایه‌گذاری و استقرار در نواحی نوآوری شهری و سرمایه‌گذاری در طرح‌های دانش‌بنیان هم دیگر ماموریت معاونت علمی و فناوری در این تفاهم نامه همکاری مشترک است.

این تفاهم نامه که به امضای سورنا ستاری معاون علمی و فناوری و علی زاکانی شهردار تهران رسید حل چالش‌های مدیریت شهری تهران با اتکا به زیست‌بوم نوآوری، فناوری و صنایع خلاق را هدف قرار داده است.

بیشتر بخوانید: معرفی کسب و کار ها
بیشتر بخوانید: ثبت و معرفی کسب و کار خود در رایا مگ

دیدگاه

دیدگاه خود را وارد نمایید

جدیدترین مطالب مجله اینترنتی رایامگ

خبر نامه مجله اینترنتی رایا مگ

با عضویت در خبرنامه رایا مگ از جدید ترین مقالات آگاه شوید